me4health

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Często pierwsza wizyta u psychologa wiąże się z wieloma obawami i podstawowym znakiem zapytania. Czy to właściwy czas, aby poszukać pomocy? A może jestem w stanie sobie sam/a poradzić? Warto pamiętać, że wizyta u specjalisty zdrowia psychicznego to właściwy pomysł w każdej sytuacji, w której czujemy, że nasz bagaż emocjonalny zaczyna nam za bardzo ciążyć, przestajemy mieć poczucie panowania nad naszym życiem a nasze samopoczucie jest słabe. Psycholog to osoba, która pomaga nazwać własne cele i potrzeby. Pamiętaj, że to Ty jesteś celem Waszej podróży.

Gdy dzwoni budzik – to dobry czas na wizytę u psychologa

O ile nie ma jednoznacznej odpowiedzi – to dziś jest idealny dzień na wizytę u psychologa, to jednak istnieją objawy kliniczne, które, jeśli występują w naszym życiu, są wskazaniem do tego, aby nie trwać przekonując siebie, że poradzę sobie sam/a, ale pozwolić sobie pomóc.

Na co warto zwrócić uwagę?

 • Negatywne myśli o sobie, o innych i o świecie
 • Negatywny nastrój (smutek, drażliwość, poczucie winy)
 • Zmiana zachowania (odsuwanie się od innych ludzi, ograniczanie aktywności, niska motywacja, poczucie wypalenia)
 • Towarzyszące nam uczucie lęku, niepokoju
 • Problemy ze snem
 • Uczucie zmęczenia niezależnie od czasu snu
 • Trudności z koncentracją, motywacją, energią do działania
 • Brak kontroli własnych emocji
 • Problemy w związku skutkujące brakiem komunikacji.
 • Nawracające wspomnienia trudnego wydarzenia
 • Nie mijające cierpienie w związku ze stratą
 • Problemy z odżywianiem 

Jeśli któryś z punktów dotyczy Ciebie to jest najlepszy moment, aby skorzystać ze wsparcia i dać sobie możliwość wprowadzenia zmian w swoim życiu na takie, które będą pozytywne i trwałe. Jak mówił Kubuś Puchatek „Nie warto tkwić uparcie w swoim kącie lasu czekając aż inni do nas przyjdą. Czasem warto pójść do nich”.

Jak długo jeszcze? – czyli, co Psycholog pomoże Ci zmienić w Twoim życiu

Poza objawami klinicznymi istnieją też sytuacje obiektywnie trudne, które towarzyszą nam na co dzień, gdy zagryzamy zęby i powtarzamy sobie – „muszę wytrzymać”, „to nie jest czas na emocje”. Warto spojrzeć na to z innej strony. Nie musimy trwać w poczuciu dyskomfortu a Psycholog i Psychoterapeuta ma skuteczne narzędzia, aby nauczyć nas, jak chronić siebie i dbać o swój dobrostan. Nie musimy nosić na swoich plecach oczekiwań innych ludzi i znosić ich negatywnych emocji nakierowanych na nas. Jeśli czujemy, że te oczekiwania lub emocje nam ciążą, przytłaczają lub powodują destrukcyjne zachowania/ wydarzenia w naszym życiu – jest to jak najbardziej moment, aby wspólnie ze specjalistą się nad nimi pochylić. 

Nie warto też obwiniać się o błędy przeszłości, czy żyć z poczuciem winy. Każde z tych doświadczeń w przestrzeni gabinetu specjalisty znajdzie odpowiedź na to, jak trudne i ciążące nam doświadczenia przekuć w konstruktywne myślenie i działanie. 

Psycholog pomaga nazwać nasze potrzeby

Momentem, w którym psycholog może nas wesprzeć są nie tylko objawy kliniczne rezonujące na nasze ogólne funkcjonowanie. Kolejnym często bagatelizowanym problemem jest poczucie przytłoczenia, brak wiedzy i uczucia, czego chcę/ do czego dążę. To też temat, w którym psycholog podpowie, jak zorganizować rzeczywistość i dotrzeć do swoich pragnień, aby mieć poczucie, że w naszym życiu może być więcej spokoju i szczęścia niezależnie od okoliczności, które nas otaczają. Czasem pojawia się w nas poczucie zagubienia w świecie – jak to mówią młodzi dorośli “growing pain”. Gdy zadaję sobie pytania “co ja właściwie chcę w życiu robić? Jakie ja mam cele? Dokąd ja chcę iść?” “Czy powinnam tak  żyć jak wszyscy moi znajomi dookoła? Przecież ja tego nie czuję i chyba nie chcę tak jak mają inni. Czy to oznacza, że jestem dziwny/a?” I to są tematy, o których warto rozmawiać z psychologiem, aby odnaleźć własną drogę.

Sesja psychologiczna czy psychoterapeutyczna to nie tylko leczenie, ale może przede wszystkim pomoc w zrozumieniu siebie, pomoc w pogodzeniu się ze sobą, w zrozumieniu “kim jestem” “jaka/i jestem” “jakie mam pasje” “jak i gdzie mogę się rozwijać”.

Szeroko rozumiany rozwój wewnętrzny – jest tym, z czym możemy zwrócić się o pomoc, a specjalista w dziedzinie zdrowia psychicznego poprowadzi nas w tej drodze do poznania siebie.

Jak psycholog może mi pomóc?

Metody terapeutyczne i czas trwania terapii będzie dopasowany do Twojego celu i tego, jakiej zmiany szukasz i potrzebujesz. Psychologowie korzystają z różnych narzędzi do tego, aby Twój sposób myślenia był bardziej wspierający i taki, który będzie Ci służył. Spotkania z psychologiem pomagają na pewno zracjonalizować otaczające nas sytuacje.

Pomagają zrozumieć siebie i swoje otoczenie. Zobaczyć argumenty za i przeciw w sytuacjach, które wydają nam się pozornie bez wyjścia i jasnego scenariusza. Taka racjonalizacja bywa bardzo pomocna np. w relacjach i komunikacji międzyludzkiej. Pomaga także podczas konfliktów, w których emocje są tak duże, że tracimy wiarę w to, że istnieje dobre rozwiązanie.

Dowiadujemy się, jak uwolnić trudne emocje i wyrażać je w konstruktywny sposób. Ważnym obszarem pracy psychologa jest też odkrywanie i wyznaczanie stref naszego komfortu. Umiejętność asertywnej komunikacji, w której uczymy się formułować komunikaty z perspektywy ja. Zyskujemy świadomość swoich asertywnych praw i pozbywamy się poczucia winy. Często służy to też zatrzymaniu reakcji ucieczkowych, które pojawiają się, gdy sytuacja nas przerasta. Efektem spotkań z psychologiem jest odpowiedź na to, jak dbać o siebie

A jeśli to wstyd pójść do psychologa?

„- Jaka jest najodważniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek powiedziałeś? -spytał chłopiec.

– Pomóż mi – odparł koń.”

Charlie Mackesy, Chłopiec, kret, lis i koń

Prośba o pomoc w wymagającej emocjonalnie sytuacji to oznaka siły i odwagi. Dopuszczenie możliwości, że ktoś, do kogo się zwracamy pomoże nam lepiej odnaleźć się w bieżącej sytuacji wymaga odwagi. Otwartość na dostrzeżenie potrzeby zmian i praca, aby je wprowadzić to cechy świadczące o dojrzałości. W Polsce pokutuje mit, że do psychologa zwracają się osoby chore psychicznie i słabe. Nie jest to prawda. Terapia to nie wstyd, ale droga do tego, aby nasz sposób reagowania na otoczenie przynosił nam szczęście i spokój. Dlatego warto nie poddawać się obawom przed pierwszą wizytą i pozwolić sobie pomóc pod okiem doświadczonego psychologa. To czego możesz oczekiwać to uważność, troska i wsparcie. Jak się przygotować do wizyty przeczytasz również w tym wpisie.

Więcej do odkrycia