me4health

Nerw błędny – jak w kilka minut dodać sobie skrzydeł?

Nerw błędny to najdłuższy nerw w ciele każdego z nas. Łączy nasz mózg z organami, które są najważniejsze: z sercem, płucami, jelitami i żołądkiem.

Stymulacja nerwu błędnego redukuje stres, obniża tętno i ciśnienie krwi, wspomaga trawienie. Może też pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie. Zatem dbanie o nerw błędny poprawia nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Co ciekawe – stymulowanie nerwu błędnego, które poprawia jego funkcjonowanie jest proste i wystarczy kilkanaście minut. W tekście przeczytacie, jak aby dodać sobie energii tu i teraz a docelowo wzmacniać swój dobrostan na co dzień.

W dzisiejszym artykule przeczytacie o:

  1. Jak ten nerw jest błędny?
  2. Dlaczego tak ważne jest stymulowanie nerwu błędnego?
  3. Ćwiczenie 1
  4. Ćwiczenie 2
  5. Nerw błędny – naturalny energetyk

Jak ten nerw jest błędny?

Dlaczego nazywamy ten nerw błędnym? Jego nazwa nie mówi o tym, że wodzi nasz sposób trawienia, oddychania czy bicia serca na manowce. Vagus – po łacinie znaczy “wędrujący”. Nazwa pochodzi zatem od tego, jak długą wędrówkę pomiędzy naszymi organami pokonuje ten nerw.

Dlaczego tak ważne jest stymulowanie nerwu błędnego?

Nerw błędny jest kluczowym elementem przywspółczulnego układu nerwowego, który aktywuje się, gdy odpoczywamy i procesów trawienia („rest and digest”). Zatem jeśli go wzmacniamy ma to ogromne znaczenie dla naszego układu nerwowego. Dzieje się tak ponieważ np. w sytuacji pobudzenia pod wpływem kortyzolu (lęk, stres) nasze ciało zatrzymuje procesy trawienne. Sygnał z ciała migdałowatego (archaicznej części naszego mózgu) podpowiada, że trawienie to zbędny pochłaniacz energii w przypadku mobilizacji do walki lub ucieczki pod wpływem lęku o życie. Jeśli wzmacniamy nerw błędny, to w momencie gdy lęk lub stres miną, a nasze ciało wróci do równowagi (można odpocząć), nerw błędny pomoże nam wyregulować również procesy trawienne. Dzięki temu po stresującej sytuacji możemy doświadczyć mniej dotkliwych problemów gastrycznych.

Co ciekawe nerw błędny reguluje również nasz oddech i bicie serca – ma zatem kluczowe znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale wręcz życia.

Stymulowanie go i zwracanie uwagi na to, aby o niego dbać jest krytycznie ważne. W stresujących sytuacjach lub w przypadku spadku koncentracji, czy energii warto korzystać z naturalnych sposobów radzenia sobie, które prezentujemy poniżej w postaci. Wykonanie tych ćwiczeń da nam krótkoterminowy zastrzyk energii, ale też długofalowo wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie kluczowej części naszego przywspółczulnego układu nerwowego.

Ćwiczenie 1

  1. W pozycji siedzącej: patrzymy na wprost,
  2. następnie obracamy głowę możliwie daleko w prawo (do wyczuwalnego napięcia mięśni),
  3. następnie po kilkunastu sekundach zwracamy ją na wprost, zatrzymujemy
  4. obracamy w lewo (do wyczuwalnego napięcia mięśni),
  5. wracamy głową do naturalnej pozycji – patrzymy na wprost.

Sekwencję tych czynności można powtórzyć.

Ćwiczenie 2

  1. Leżymy na plecach, splatamy palce jednej ręki z palcami drugiej
  2. Układamy ręce za głową i wygodnie ją opieramy na splecionych palcach.
  3. Utrzymujemy głowę nieruchomo, patrzymy w prawo, przesuwając oczy tak daleko, jak to możliwe (bez dyskomfortu).
  4. Utrzymujemy to położenie przez 30–60 sekund. Po tym czasie w wyniku reakcji układu nerwowego nastąpi przełknięcie śliny, ziewnięcie lub westchnięcie.
  5. Ponownie kierujemy spojrzenie na wprost.
  6. Pozostajemy w tym samym położeniu rąk, kierujemy oczy w lewo tak daleko, jak to możliwe (bez dyskomfortu).
  7. Utrzymujemy to położenie przez 30–60 sekund, do czasu reakcji organizmu jak w pkt 4.

Warto wiedzieć! Po zrobieniu tego ćwiczenia możemy doświadczyć zawrotów głowy. Warto wiedzieć, że ustępują po minucie lub dwóch. Pojawiają się w związku z rozluźnieniem i spadkiem ciśnienia krwi.

Nerw błędny – naturalny energetyk

Nerw, który łączy w naszym ciele najważniejsze organy to taki splot na którego sprawne działanie mają wpływ naprawdę proste okoliczności. Możecie o jego kondycję zadbać zarówno pod prysznicem jak i wystawiając twarz na kilkuminutową ekspozycję na słońce.

Ponieważ technik stymulacji nerwu błędnego jest wiele i dowiadując się o nich możemy je stosować tak naprawdę w dużej mierze bezwysiłkowo – poświęcimy im osobny tekst. Będziecie go mogli przeczytać w najbliższy poniedziałek na naszym blogu.

Dwa ćwiczenia zaproponowane w dzisiejszym tekście działają jak kawa czy red bull. Wykonując je w prosty sposób możecie zobaczyć, jak aktywizowanie nerwu błędnego przywraca nam energię do działania. Bez konieczności stosowania mniej naturalnych “dopalaczy”.

Więcej do odkrycia

mózg
Rozwój Osobisty

Mózg – jak technologia nas zmienia?

FacebookTweetPinLinkedInEmail Mózg jest naszą maszyną do rozwiązywania problemów. Światowy Tydzień Mózgu stanowi idealną okazję do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób technologia kształtuje nasze

terapia par
Relacje

Terapia par – jak troszczyć się o zdrową relację?

FacebookTweetPinLinkedInEmail Terapia par pozwala zadbać o zdrowe relacje, które są fundamentem szczęśliwego życia. W tym artykule eksplorujemy psychologiczne aspekty utrzymania zdrowych związków, zwracając uwagę na