me4health

Wewnętrzne dziecko – jak budować poczucie własnej wartości w oparciu o „Ja” podstawowe

Wewnętrzne dziecko to pojęcie, z którym coraz częściej spotykamy się w popkulturze. Jak je pokochać? Czasami to pytanie może budzić w nas poczucie bezradności. Dlatego dziś prezentujemy ćwiczenia, które pomogą w drodze do zdrowej, witalnej i ciepłej relacji z samą _ym sobą.

wewnętrzne dziecko

W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, czym jest poczucie własnej wartości oraz jakim wahaniom i fluktuacjom ulega. Mogliście poczytać o tym, co myślą na swój temat osoby z poczuciem własnej wartości. Co więcej, zaproponowałyśmy Wam ćwiczenie na budowanie i rozwijanie samowspółczucia i samooceny. Znajdziecie je tutaj.

W dzisiejszym artykule dowiecie się, czym jest doświadczenie korektywne i jak możecie je wykorzystać do tworzenia ciepłej i dobrej relacji z samym _ą sobą. We wpisie przeczytanie:

  1. Doświadczenie korektywne  – czym jest?
  2. Doświadczenie korektywne – znajdź i pokochaj siebie

Zapraszamy!

Doświadczenie korektywne  – czym jest?

Wiele z nas nosi ze sobą rany z dzieciństwa, które, chociaż powstały dawno, mogą zostawać z nami większą część życia. Trudne doświadczenia, szczególnie związane z ważnymi osobami, sprawiają, że  mamy problem w byciu zarówno z samymi sobą, jak i z innymi ludźmi.

Doświadczenie korektywne pozwala zbudować zaufanie, poczucie zrozumienia, akceptacji i więzi z drugą osobą – z reguły psychoterapeutą. Pozwala ono uporządkować przeszłość i ruszyć do przodu, zaopatrzonym _ą w nowe zasoby. Poniższe ćwiczenie jest do niego dobrym wstępem.

Doświadczenie korektywne – znajdź i pokochaj swoje wewnętrzne dziecko

Celem ćwiczenia jest znalezienie, zaakceptowanie i pokochanie swojego wewnętrznego dziecka, czyli tzw. „Ja podstawowego”.

  1. Zapisz na kartce imiona przyjaciół, członków rodziny i/lub osób, które kochasz, które są Ci bliskie, akceptują Cię, rozumieją, i z którymi czujesz się bezpiecznie. Najpierw wypisz pary, a później pojedyncze osoby.
  2. Usiądź w wygodnym miejscu, w którym przynajmniej przez piętnaście minut nikt Ci nie będzie przeszkadzał.
  3. Weź dwa głębokie, przeponowe oddechy. Wydech niech będzie dłuższy niż wdech.
  4. Wyobraź sobie, że jesteś niemowlęciem, a w Twoim otoczeniu są tylko dobrzy, życzliwi Ci ludzie. Mogą to być osoby, których imiona zapisałeś _aś na kartce, lub też dwójka ciepłych, kochających dorosłych. Niech to będą osoby z Twojego życia, które umacniają Twoje poczucie własnej wartości.
  5. Małe dziecko potrzebuje poniższych komunikatów. Wyobraź sobie, że te słowa są wypowiadane na zmianę przez kochające Cię osoby:
  6. „Tak się cieszymy, że jesteś tu z nami.”
  7. „Witaj na świecie”.
  8. Witaj w naszej rodzinie i w naszym domu”.
  9. „Jesteś piękny _a”
  10. „Chcemy być przy Tobie blisko, trzymać Cię w ramionach i kochać.”
  11. „Czasem będziesz się śmiać i czuć radość, a czasem będziesz odczuwać smutek, ból, złość i niepokój. Akceptujemy wszystkie Twoje uczucia.”
  12. „Będziemy tu dla Ciebie”.
  13. „Ofiarujemy Ci swój czas, by zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby”.
  14. „Nie ma nic złego w tym, że człowiek zbacza z drogi, oddziela się od innych, eksploruje i eksperymentuje”.
  15. „Nie opuścimy Cię”.

Wyobrażaj sobie, że osoby wypowiadające te słowa kołyszą Cię w ramionach, kochają Cię i spoglądają na Ciebie z miłością, a Ty reagujesz na ich uczucia.

Powtarzaj tę wizualizację przez najbliższy tydzień i zaobserwuj, czy pojawiają się w Tobie jakieś emocje, refleksje lub zmiany w postrzeganiu  samego _ej siebie i innych.

Treści zaczerpnięte z książki „Jesteś kimś więcej, niż myślisz” Glenn R. Schiraldi.

Więcej do odkrycia

samoregulacja emocji
Emocje

Samoregulacja emocji: jak się jej nauczyć?

FacebookTweetPinLinkedInEmail Samoregulacja emocji jest kluczową umiejętnością, która umożliwia nam radzenie sobie na co dzień w sposób adaptacyjny i zdrowy. Ponieważ temat jest kluczowy dla witalnego