me4health

Technologia – jak wpływa na nasz mózg i czy jest lekko strawna?

Technologia ma ogromny wpływ na hormony wydzielające się w naszym organizmie. Mózg “metabolizuje” wpływ technologii poprzez uwalnianie sześciu różnych neuroprzekaźników. Innymi słowy, korzystanie z technologii zmienia chemię naszego mózgu.

O czym przeczytasz we wpisie?

  1. Jak technologia wpływa na nasz mózg?
  2. Czym są zdrowe technologie?
  3. Technologiczny fast-food
  4. Technologia może być toksyczna
  5. Technologia – post czy zbilansowana dieta?

Jak technologia wpływa na nasz mózg?

  • Serotonina – jest wydzielana, gdy coś tworzymy, czujemy więź z innymi.
  • Oksytocyna – wydzielana m.in., gdy doświadczamy bliskości w ważnych dla nas relacjach. (W internecie może dochodzić do nadużywania jej efektów, by wykorzystać zaufanie ofiary).
    Dopamina – związana z odczuwaniem przyjemności, pobudza układ nagrody. Większość substancji uzależniających nasila jej stężenie (odstawienie „narkotyku” powoduje objawy głodu). Podobnie zasady na mózg działają nowe technologie.
  • Adrenalina –  pobudza, reguluje reakcje w sytuacjach „uciekaj albo walcz”. Uwalniana podczas korzystania z mediów społecznościowych przez różnego rodzaju zaczepki.
  • Kortyzol – hormon stresu, pozbawia snu, wprowadza w stan niepokoju.

Czym są zdrowe technologie

To takie, które powodują wzrost poziomu serotoniny, endorfin i / lub oksytocyny.  Przykłady? Aplikacje do medytacji, twórcze narzędzia, a także aplikacje umożliwiające nawiązanie kontaktu z innymi ludźmi. Pod jednym warunkiem: z umiarem. Wszyscy wiemy, że marchew i brokuły są dobre dla naszego zdrowia, ale to nie znaczy, że mamy je jeść przez cały dzień.

Technologiczny fast-food

Te aplikacje, na które możemy pozwolić sobie od czasu do czasu – dla przyjemności.  Tak jak popcorn od święta raczej nie zrujnuje nam zdrowia, tak sporadyczna gra w Candy Crush nie powinna nam naszkodzić. Wymaga to jednak dużej czujności i przestrzegania postawionych granic.

Technologia może być toksyczna

Naprawdę toksycznie zaczyna się robić, gdy w grę wchodzi pornografia, cyber-bullying, stalking, hazard, uzależniające gry wideo czy szerzenie nienawiści w sieci.

Technologia – post czy zbilansowana dieta?

Całkowite zrezygnowanie z korzystania z technologii we współczesnym świecie byłoby bardzo trudne. Poza tym decydując się na ścisły post pozbawiamy się też użytecznych rozwiązań, z których korzystanie może nam służyć.

Warto dbać o zdrowy sposób korzystania z technologii. O tym, jakie zachowania mogą wskazywać, że jesteśmy uzależnieni lub nadużywamy kontaktu z ekranem więcej możesz przeczytać tutaj. Warto również zwrócić uwagę na korzystanie z ekranów, gdy mamy problemy ze snem. Więcej na ten temat dowiesz się z tego wpisu.

Więcej do odkrycia

Emocje

Dlaczego po dopaminowym haju czujemy się źle?

FacebookTweetPinLinkedInEmail Czyli neuropsychologia zjazdu dopaminowego „Omne animal triste post coitum” – każde zwierzę smutne po akcie, mawiał Arystoteles. Maksymę tą możemy jednak odnieść do szerszego