me4health

Dobry poranek – czyli jak sobie zrobić “dzień dobry”?

Dobry poranek to sposób na to, żeby pozornie drobne zmiany dały potężny efekt w lepszym samopoczuciu na co dzień. Dziś piszemy o tym, że dobry poranek to jeden z fundamentów, na którym możemy zbudować zdrową codzienność. To też nieodłączny element osiągania długofalowych celów. Przeczytajcie czym jest dobry poranek i jak można go zaplanować.

dobry poranek

Dobry poranek nie zaczyna się od sprzątania kuwety

Często nie udaje nam się robić różnych rzeczy w ciagu dnia jeżeli nie mamy na nie konkretnej organizacji. Dlatego często prosimy Pacjentów, aby wdrażali tzw. dobre poranki. Aby już od samego momentu przebudzenia wdrażać siebie, swoją głowę i myśli na odpowiednie tory. Nie mam na myśli pozytywnego myślenia od momentu przebudzenia a świadome racjonalne z uważnością zarządzanie naszymi myślami, emocjami, zachowaniem. 

I tak dla przykładu zamiast rozpocząć dzień od sprzątania kuwety kota- co nie jest przyjemnym na dzień dobry zajęciem – możemy uśmiechnąć się do tego rozpoczynającego się dnia. Uśmiechnijmy się tak, aby rozpocząć z przygotowaniem z uważnością herbatki lub kawki. Pomyśleniem co chcemy, aby dzisiaj się wydarzyło, co chcielibyśmy aby skutecznie i dobrze nam poszło. W dobrym poranku powinna się też znajdować dobra rutyna tzn. np. zaczynanie dnia od energetyzującej muzyki lub relaksującej, nastrajającej.

Szklanka przegotowanej wody z cytryną – do połowy pełna?

Takie poranne przebudzenie i wypicie ciepłej wody z cytrynką przyspieszy nasze trawienie i pomoże się orzeźwić i pobudzić. Eksperci podpowiadają, że taka pełna szklanka pobudza metabolizm, odkwasza, przyśpiesza metabolizm. Udany początek dnia to może być choćby przyzwyczajenie do tego, aby taką poranną miksturę zaaplikować sobie np. przy dźwiękach ulubionej muzyki. Nie chodzi o to, że cytryna jest lekiem na całe zło. Ale wypicie takiej ciepłej wody z cytryną i spędzenie porannych 10 minut na pobyciu za swoimi emocjami – to może stać się fundament i zdrowego poranka i zdrowych nawyków/zwyczajów etc.

Muzyczne dzień dobry

Dobry poranek tworzy też energia dzięki której nastrajamy się na cały dzień. Możemy wieczorem zaplanować playlistę, albo rano zająć swoje myśli “czego mam ochotę posłuchać na dobry początek dnia”. Włączenie ulubionej, energetycznej muzyki rano skutecznie zmieni nasze nastawienie. A jeśli poczujemy ochotę nic nie stoi na przeszkodzie, aby potańczyć i rozruszać się porannie melodyjną dawką endorfin.

Dobry poranek może się zacząć poprzedniego dnia wieczorem

Zadbanie wieczorem o to, aby przygotować sobie poranne łagodniejsze wejście w dzień pomaga uniknąć np. porannej frustracji pod hasłem: “nie wiem w co się ubrać” lub złości, gdy zapomnimy czegoś ważnego zabrać z domu.

Przygotowanie ubrań wieczorem i spakowanie torby, plecaka zwiększy naszą ilość porannego czasu na to aby móc rozpocząć dzień bez napięcia i pośpiechu.

Co to jest Cosmic Dance?

Jeżeli praktykujemy Cosmic Dance również zacznijmy od tego – niech nie czeka na przerwę w ciągu dnia lub popołudnie. Im bardziej zwlekamy z różnymi czynnościami, które mają nam zrobić dobrze – tym mniejsza szansa, że realnie to się wydarzy.

Cosmic dance powstał na podstawie Movement Medicine – uzdrawiającej pracy z ciałem, które szuka swojej ekspresji, uwolnienia, swobodnego i lekkiego oddechu w ciele. Bez napięć, presji, figur – po prostu cieszysz się tym, jak Twoje ciało płynie w rytm muzyki i odnajdujesz radośc, uwalniasz napięcia, znajdujesz nowe formy wyrazu. Jest to praktyka taneczna, którą stworzył Ya’Acov Darling Khan. W Polsce ten sposób uwalniającego emocje tańca upowszechniła @Katarzyna Bertoszewicz

Teraz dziesiątki tysięcy osób podążają za tym sposobem odreagowania/spotkania ze sobą/radości i czerpania przyjemności ze świadomości swojego ciała. Cieszą się również tym, że wokół kosmicznego tańca stworzyła się społeczność osób, które nagrywają i pokazują jak cieszą się tym sposobem wyrażania siebie.

Proponujemy tą metodę na sesjach jako dobrą praktykę w drodzę do odzyskania kontaktu z własnym ciałem, spontaniczności czy w przeciwstawianiu się anhedonii – odzyskiwaniu odczuwania przyjemności. To może być fragment dobrego poranka – nawet 3 minutowy rytuał radosnego powitania dnia przy dźwiękach energetycznej muzyki. Brzmi dobrze? 😉

Taniec robi dobry poranek

Cosmic Dance pozwoli Ci dopuścić do głosu dziecięcą radość, którą masz w sobie. Rozluźnij się i poddaj się spontanicznej energii, którą masz w sobie. Cosmic Dance to sposób na rozluźnienie, włączenie spontaniczności i nieskrępowaną radość wyrażoną w ruchu. 

Czego potrzebujesz, aby wyrazić siebie w tańcu?

  • kawałka podłogi
  • muzyki, którą czujesz każdą cząsteczką swojego ciała, która sprawia, że się otwierasz i cieszysz, uwalniasz emocje i płyniesz w dźwięki bez analizowania czy oceniania
  • czasu? wystarczy jedna kilkuminutowa piosenka, aby wprowadzić swoje ciało w rytm wibracji, które sprawią, że poczujesz się jakbyś odrywała się od ziemii, latała – dosłownie i w przenośni 😉 Im dłużej będziesz tańczyć tym więcej emocji Twoje ciało uwolni a Ty poczujesz energię do działania.
  • i… chęci i otwartości, żeby tańczyć swoje emocje, uwalniać spięcia nawarstwione w ciele, płynąć w dźwięki z radością. 

Dobre śniadanie = dobry poranek

Śniadanie to energia, z której będziemy korzystać przez resztę dnia. Dlatego warto zadbać o to, aby było pożywne ale też przyjemne dla oka. Pamiętajmy, że przygotowanie posiłku tak, abyśmy zjadali go również oczami daje podwójną przyjemność.

Warto też podczas śniadania spotkać się z domownikami. Kilka zdań wymienionych o planach na wspólny wieczór może dodać skrzydeł w codziennych wyzwaniach. Podczas wspólnego posiłku warto powiedzieć sobie nawzajem coś miłego i skupić się na tym, co łączy. Poranne kończenie wieczornej kłótni lub eskalacja konfliktu pomiędzy kolejnym łykiem kawy mocno studzi dobrą energię.

Bez dobrego snu nie ma dobrego poranka

Jakość naszego snu i dopasowanie naszych zwyczajów do tego, byśmy mogli się dobrze wyspać – jest kluczowe. Temat nawyków poprawiających jakość snu, pomagających zasnąć lub radzić sobie z wybudzeniami jest bardzo ważny. Dlatego, że bardzo istotnie wpływa na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Jest to Nie muszę rozwijać tego wątku, prawda? Absolutnie najlepszym sposobem na udany poranek jest po prostu wyspanie się.

Mam wpływ na każdy “dzień dobry”

Pobudka we własnym tempie, rozpoczęcie dnia ze spokojem ale też energią i radością to naturalny energetyk. Dzięki niemu zyskujemy energię na cały dzień. Opisane sposoby budzenia się do życia są przykładowe. Każdy z nas ma soje nawyki i przyjemności. Postarajcie się zadbać o to, aby nie odkładać przyjemności na jutro. Warto zacząć dbać o siebie i swój nastrój od samego rana.

Więcej do odkrycia

mózg
Rozwój Osobisty

Mózg – jak technologia nas zmienia?

FacebookTweetPinLinkedInEmail Mózg jest naszą maszyną do rozwiązywania problemów. Światowy Tydzień Mózgu stanowi idealną okazję do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób technologia kształtuje nasze

terapia par
Relacje

Terapia par – jak troszczyć się o zdrową relację?

FacebookTweetPinLinkedInEmail Terapia par pozwala zadbać o zdrowe relacje, które są fundamentem szczęśliwego życia. W tym artykule eksplorujemy psychologiczne aspekty utrzymania zdrowych związków, zwracając uwagę na