me4health

Psycholog – kim jest, czym się zajmuje i jak może mi pomóc?

Psycholog to osoba, która pomaga w obszarze wsparcia w dobrym samopoczuciu. Jak wiadomo, specjalistów od zdrowia psychicznego jest wielu. Każdy charakteryzuje się trochę inną specyfiką i metodami pracy. Częste pytanie, jakie zadają sobie osoby zdecydowane na skorzystanie ze wsparcia, brzmi: do kogo właściwie mam się udać? Czyja pomoc, w obliczu moich trudności, byłaby najbardziej zasadna? W niniejszym artykule zamierzamy przybliżyć Wam, jak wygląda praca psychologów oraz na jaką potrzebę mogą odpowiadać.

psycholog

Następny tekst poświęcimy opisie pracy psychologów i psycholożek, którzy realizują dane specjalizacje. Natomiast w kolejnych artykułach poznacie zakres oddziaływań innych specjalistów z obszaru zdrowia psychicznego – psychoterapeutów oraz psychiatrów. Zapraszamy do lektury!

Jakie kwalifikacje ma psycholog?

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się kwalifikacjom i wykształceniu psychologa / psycholożki. Jest to osoba, która otrzymała tytuł magistra psychologii po odbyciu 5-letniego jednolitego toku nauczania. Istnieje również możliwość otrzymania wspomnianego tytułu w krótszym czasie. Wymaga to posiadania ukończonych studiów wyższych z dowolnego innego kierunku. Program nauczania umożliwia zrealizowanie wówczas studiów w około 3,5 roku. Jest to proces bardziej intensywny i skondensowany w porównaniu do standardowego toku nauczania. 

Wizyta u psychologa – idealny wstęp do zadbania o zdrowie psychiczne

No dobrze, wiemy już, kim jest psycholog / psycholożka, ale kiedy to właśnie do niego /  niej najlepiej się udać? Najbardziej korzystnym rozwiązaniem je zapisanie się na sesję online do tego specjalisty / tej specjalisty_tki na samym początku szukania pomocy. Wstępna konsultacja pozwoli ustalić, czy zakres działania specjalisty_tki obejmuje trudności i potrzeby osoby. Jeżeli psycholog / psycholożka stwierdzi, że nie jest w stanie udzielić adekwatnego wsparcia w odpowiedzi na to, z czym pacjent zgłasza się do gabinetu, może taką osobę odesłać do innego specjalisty. Zatem, niezależnie jakiego rodzaju potrzeba kieruje Was do gabinetu, istnieje gwarancja rzetelnego poprowadzenia Waszego procesu dalej.

Konsultacje psychologiczne – techniczne kwestie

Psycholog przede wszystkim udziela konsultacji psychologicznych. Są to z reguły 50-minutowe spotkania, podczas których omawiane się trudności Pacjenta oraz szukane są rozwiązania wobec zgłaszanych potrzeb. Ilość możliwych konsultacji zależna jest od stopnia nasilenia trudności oraz indywidualnego tempa pracy Pacjenta. Jest to zazwyczaj krótkoterminowa forma pomocy, a nierzadko także wstęp do podjęcia współpracy z psychoterapeutą bądź psychiatrą.

Jak przygotować się do wizyty?

Odpowiedź brzmi – nie trzeba się przygotowywać, należy po prostu przyjść ( lub kliknąć w link konsultacji online)! Samo pojawienie się na wizycie jest krokiem milowym w dbaniu o siebie i stawaniu naprzeciw doświadczanym trudnościom. Nie bójmy się go wykonać. W dalszym etapie to specjalista_ka sam_a pokieruje po tym, co ważne. Nie ma złych lub niewystarczających odpowiedzi. Nawet ich brak jest okej i niesie za sobą cenną informację! To, do czego ewentualnie zachęcamy, to zastanowienie się nad oczekiwaniami wobec współpracy. Czego od naszych spotkań oczekuję? Co mogłoby ulec poprawie? Jeśli sama refleksja nad tym wątkiem sprawia trudność, nie martwcie się. Psycholog / psycholożka będzie towarzyszyć Wam w eksploracji własnych potrzeb, oczekiwań, pragnień i celów. Wszystkie kluczowe obszary zostaną – z należytą troską i uważnością – zaopiekowane.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wygląda pierwsza wizyta i jak się do niej przygotować – przeczytajcie ten wpis.

Gabinet we własnej przestrzeni

W niniejszym tekście często wybrzmiewa wyrażenie „gabinet specjalisty_ki ”. I tak, jak oczywiście chodzi nam o specjalną, stworzoną do tego celu przestrzeń, tak zlepek tych dwóch słów znaczy o wiele więcej. Postęp technologiczny i praktycznie nieograniczony dostęp do Internetu wyposażył nas w nowe możliwości. Dzięki temu, wiele spraw możemy załatwiać w przyjemnym i bezpiecznym zaciszu własnego domu lub w innej przestrzeni, w której będziemy mieć intymność i swobodę rozmowy (np. w osobnej salce w biurze, przestrzeni coworkingowej czy nawet w zacisznym miejscu w przyrodzie). Konsultacje psychologiczne oraz sesje psychoterapeutyczne nie są w tym aspekcie wyjątkiem. Badania pokazują, że uczestnictwo w sesjach w formie online jest równie skuteczne, jak odbywanie ich stacjonarnie  – w gabinecie specjalisty_ki. Co więcej, terapia online ma wiele dodatkowych zalet. Mianowicie: 

  • Wszyscy mają realny dostęp do wsparcia, a nawet do preferowanego specjalisty. Zatem niezależnie, na którym krańcu globu jesteście, pomoc jest zawsze – dosłownie – w zasięgu ręki. 
  • Brak konieczności robienia przerw w procesie terapeutycznym podczas dłuższych urlopów w odległe rejony. 
  • Łatwiejsze przełamanie lęku przed terapią w zacisznej i bezpiecznej przestrzeni, np. własnego domu. 
  • Terapia na własnych zasadach – może towarzyszyć jej kubek herbaty, ulubiony koc lub unosząca się woń ulubionej świeczki. 
  • Deklarowany przez klientów obniżony stres, napięcie oraz większa łatwość w przełamywaniu barier.
  • Zaoszczędzony czas związany z dojazdami,  a także szansa na odbywanie spotkań w trakcie dłuższego okienka w pracy. 

Serdecznie polecamy odbywanie konsultacji psychologicznych bądź sesji psychoterapeutycznych właśnie w tej formie.

„Normalne” nie istnieje!

Często w gabinecie słyszymy, że przyczyną sięgnięcia po pomoc jest przemożna potrzeba odpowiedzi na pytanie: Czy to jest normalne? Czy to ze mną jest coś nie tak, czy z innymi? Czy dobrze się zachowałem_am w tej sytuacji? Potrzeba uzyskania informacji o nas samych od specjalisty_tki, który_a najpewniej mógłby określić powszechność doświadczanych przez nas trudności, jest jak najbardziej zrozumiana. Lubimy się porównywać, sprawdzać na ile jesteśmy podobni do innych. Zapewne wiedza i kompetencje specjalistki / specjalisty umożliwiają oszacowanie ewentualnego zaburzenia lub normatywności danego zjawiska. Jednak podkreślamy- nie w tym rzecz! Jeżeli u danej osoby pojawia się dyskomfort i chęć zmiany, to jest to najważniejszy punkt i wystarczający powód do rozpoczęcia procesu spotkań. To nad tym psycholog / psycholożka pracują z Pacjentem.

W czym pomoże psycholog?

Omówiliśmy już kim jest psycholog / psycholożka, jakie ma kompetencje oraz jak możemy się przygotować do pierwszego spotkania. Ważnym jest, aby rozeznać się w tym, w czym psycholog / psycholożka może nam realnie pomóc. 

Wsparcie psychologa / psycholożki udzielane jest w takich obszarach jak:

– wszelkie kryzysy rozwojowe i emocjonalne, tj. żałoba, rozstanie, wypadek. Pomoc może być także oferowana w postaci interwencji kryzysowej. Jest to krótka forma wsparcia ukierunkowana na natychmiastowe poradzenie sobie z bieżącymi trudnościami. 

  • określenie tożsamości;
  • odczuwanie samotności;
  • trudności w rozpoznawaniu, przeżywaniu i regulacji stanów emocjonalnych;
  • doświadczany silny stres;
  • kryzysy w związku;
  • trudności okołoporodowe;
  • – konflikty, przeszkody w komunikacji;
  • – niskie poczucie własnej wartości;
  • – trudności w stawianiu granic;
  •  – rozwijanie asertywności;
  • – obniżony nastrój i motywacja;
  • – trudności ze snem;
  • – praca nad celami rozwojowymi;
  • – rozwój kompetencji zawodowych;
  • – trudności w sferze zawodowej, m.in. doświadczanie mobbingu. Psycholog  może zajmować się także doradztwem zawodowym.

Psycholog – benefit pracowniczy

Bardzo ważnym i szalenie istotnym obszarem pracy psychologa jest też dbanie o kondycję psychiczną personelu w przedsiębiorstwie. Pracodawcy coraz częściej zauważają jak dobrostan psychiczny wpływa na motywację, zmniejsza liczbę chorób (również psychosomatycznych) a przez to zmniejsza rotację i zwiększa poczucie zadowolenia z pracy. 

Przedsiębiorstwa korzystają z pakietów godzin przeznaczonych dla ich pracowników tak, aby mogli korzystać ze wsparcia w godzinach pracy, podczas sesji online z psychologiem. 

Takie wsparcie jest szczególnie ważne w przypadku pierwszych oznak wypalenia zawodowego (o którego diagnozie i specyfice więcej przeczytacie tutaj lub tutaj) ale też mobbingu, konfliktach czy problemach z komunikacją czyt zarządzaniem projektami pod presją czasu.  

Często wybierane są również spotkania z psychologiem posiadającym kompetencje merytoryczne zarówno w zakresie swojej dziedziny, ale też z doświadczeniem biznesowym. Takie tło doświadczenia w pracy w korporacjach lub MSP czy firmach zarządzanych ręcznie pozwala nie tylko pomóc pracownikowi ale też dać wartościowy i konstruktywny feedback pracodawcy.

Coraz częściej pod wpływem wzrostu wiedzy i świadomości zarówno pracodawców jak i pracowników pomoc psychologa przestaje być traktowana jako koszt a jest doceniana jako kluczowa inwestycja w rozwój i stabilność prowadzonego biznesu.

Psycholog –  moc bycia usłyszanym

Współpraca z dobrym_ą  psychologiem / psycholożką może być źródłem dużej ulgi i satysfakcji. O ile Pacjent gotowy jest w pełni zaangażować się w proces, oddziaływanie to cieszy się dużą efektywnością w obszarze zarządzania zgłaszanymi trudnościami. Nie zapominajmy, że psycholog / psycholożka to nie tylko specjalista_tka, która towarzyszy w procesie rozwiązywania problemów natury psychicznej. To przede wszystkim osoba, która wysłucha, zrozumie, okaże empatię i ciepło. Warto zatem pamiętać, że wsparcie, po które możemy sięgnąć, nie jest jedynie ukierunkowane na dany cel. Istnieje szereg innych zasobów i wartości, które można uzyskać przy okazji pracy nad doświadczanymi trudnościami. Jeśli zatem wahacie się, czy wizyta u specjalisty_tki zdrowia psychicznego jest dla Was, zachęcamy do podjęcia próby.  W najgorszym wypadku wyjdziecie z myślą „ to nie dla mnie”, w najlepszym – podniesiecie jakość swojego życia.

Więcej do odkrycia