me4health

Autentyczność w relacji z sobą i innymi – jak ją budować?

Autentyczność sprawia, że jesteśmy bardziej zadowoleni, wzrasta nasze poczucie własnej wartości oraz spada ryzyko depresji i/lub zaburzeń lękowych. Umożliwia nam rozwijanie własnych zainteresowań i talentów oraz wzmacnia w nas siłę psychiczną, która pomaga w radzeniu sobie  z trudnościami i kryzysami. Ma również wpływ na nasze relacje z innymi – poprawia ich jakość, wzmacnia postawę współpracy, zaangażowania i wspomaga w tworzeniu głębszych więzi.

W dzisiejszym wpisie przeczytasz o:

  1. Osoba autentyczna – czyli jaka?
  2. Czy jesteś osobą autentyczną?
  3. Jak można pogłębiać autentyczność?
  4. Jak pielęgnować relację z samym / samą sobą?
  5. Autentyczność – sztuka czerpania satysfakcji z życia

Osoba autentyczna – czyli jaka?

To osoba, która jest świadoma własnych emocji oraz ich wpływu na siebie i otoczenie. Wie, co lubi, zna swoje mocne strony i słabości oraz potrafi decydować o sobie. Jest uczciwa wobec siebie i potrafi zaakceptować prawdę o sobie. Ma świadomość, że rozwój jest jej naturalną potrzebą, zatem stawia sobie adekwatne cele, aby móc z satysfakcją realizować progres.

Taka osoba ufa własnej intuicji, a także głosom bliskich i zaufanych osób. Ma na względzie dobro własne, ale także i dobro innych. Charakteryzuje ją gotowość do brania odpowiedzialności za własne działania oraz brak lęku przed popełnianiem błędów. W relacjach z innymi taka osoba jest szczera, nie stosuje manipulacji, kłamstw, ani obrażania. Szanuje swoje granice, ale jest otwarta także na granice, potrzeby i perspektywy innych. Dysponuje własnym zdaniem, którego nie boi się zmienić pod wpływem nowych informacji.

Osoba autentyczna stara się być zgodna z własnymi przekonaniami i wartościami jednocześnie zachowując szacunek wobec innych osób i ich najważniejszych jakości.

Czy jesteś osobą autentyczną?

Zapraszam Was do refleksji, którą umożliwi Wam krótkie ćwiczenie. Nie ma w nim złych, ani dobrych odpowiedzi. Wszystkie są ważne i pomocne w odkrywaniu samej_ego siebie i dążeniu do rozwoju. Jeżeli masz taką możliwość, zanotuj odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Na ile w przytoczonych cechach odnajdujesz siebie?
  2. Który z obszarów jest Ci bliski, a który bardzo daleki?
  3. Który z obszarów uważasz, że warto wzmocnić?

Jak można pogłębiać autentyczność?

Na samym początku musimy uświadomić sobie, że nie jest to zadanie do odhaczenia, a stały, niekończący się proces. Wymaga on uważności na własny wewnętrzny świat oraz świadomości tego, jak siebie odbieramy. Jak zatem dbać o kontakt z samym / samą sobą i pielęgnować swoją autentyczność?

  1. Szczerze konfrontuj się z samym / samą sobą – porzuć wszelkie maski i na siłę narzucone powinności. Mimo że to trudne, warto zmierzyć się z własnymi nieprzyjemnymi emocjami i starać się poprzez to zrozumieć siebie i własne przeżycia.
  2. Dostrzegaj własne mocne strony, doceniaj własne wysiłki, pogłębiaj samoświadomość, rozwijaj elastyczność i szukaj różnych perspektyw.
  3. Stawiaj granice i bądź asertywny _a. Wyzbądź się usilnego spełniania oczekiwań innych, uwolnij się od życzeń narzuconych przez kulturę, inne osoby i presję społeczną.
  4. Uwolnij się od zadowalania innych i sprawiania im ciągłej przyjemności. Jeśli odbywa się to bez przymusu, w dobrych intencjach i z uwzględnieniem własnych granic i potrzeb, to w porządku. Jeśli jednak czujesz, że musisz to robić, by nie zawieść innych i mieć z nimi dobrą relację – zrezygnuj z tego. Niszczysz wówczas relację z samym / samą sobą.
  • Zastanów się, co możesz zrobić dziś, aby budować swoją autentyczność?
  • Jak już dziś możesz zacząć myśleć o sobie?

Jak pielęgnować relację z samym / samą sobą?

Bycie autentycznym _ą to przede wszystkim zdrowa i zasilająca relacja z samym / samą sobą. Aby o nią dbać, należy:

  • Pielęgnować własną autonomię.
  • Otworzyć się na płynność, zmiany, wzbudzanie w sobie ciekawości, nastawienie na przygody i odkrywanie nieznanego.
  • Być ciekawym samego _ej siebie: otwartość na własne uczucia i myśli.
  • Być otwartym na doświadczenia poprzez eksplorowanie zarówno świata wewnętrznego, jak i odwagę poznawania świata zewnętrznego.
  • Być tu i teraz. Akceptować moment, takim, jaki jest. Rozwijać spontaniczność.
  • Budować zaufanie z własnym „ja”, intuicją i własnymi doświadczeniami.
  • Troszczyć się o potrzeby fizjologiczne, sen, zdrowe odżywianie się i aktywność fizyczną. To one są podstawą budowania dobrostanu.
  • Pamiętać o czasie dla samego / samej siebie. Wystarczy kilka minut w ciągu dnia na zatroszczenie się o ulubione przyjemności.

Zachęcamy do pochylenia się nad poniższymi kwestiami:

  1. Co w relacji ze sobą mogę lepiej?
  2. Nad czym chcę popracować najpierw?
  3. Co będzie pierwszym małym krokiem do budowania zdrowych relacji?

Autentyczność – sztuka czerpania satysfakcji z życia

Podsumowując, osoba autentyczna, to taka, która zna siebie i przyczyny własnych działań, świadomie dokonuje wyborów i postępuje w zgodzie ze sobą. Bycie autentycznym można w sobie pielęgnować poprzez świadomość własnych przeżyć, zwracanie uwagi na własne mocne strony, a także szanując własne granice oraz granice innych osób.

Budując własną autentyczność odrzucamy koncepcję kierowania się oczekiwaniami społecznymi oraz zadowalaniem innych osób. W pierwszej kolejności stawiamy na samego / samą siebie. To także jest obszar, który wymaga pewnych zmian w percepcji siebie i świata oraz konkretnych działań, które są z tymi zmianami spójne. Są nimi m.in. dbanie o własną autonomię, otwartość na doświadczenia, uważność i docenianie chwili obecnej oraz pielęgnowanie czasu dla samego / samej siebie.

Jak mawiał Carl Rogers: „autentyczność to bycie autorem własnego życia”. Troszczmy się o tę ważną jakość, która obecna jest – w mniejszym lub większym stopniu – w każdym z nas. Wówczas nasze życie będzie bardziej barwne i zasilające, niczym nasza ulubiona książka.

Materiał zaczerpnięty z książki „Jestem na tak” autorstwa Magdaleny Delipacy.

Książka wydana została przez Wydawnictwo Alegoria w 2022r.

Więcej do odkrycia

Emocje

Twardziele nie płaczą, czyli rzecz o PTSD.

FacebookTweetPinLinkedInEmail Serial Idź przodem, bracie świętuje obecnie swoją popularność, z której korzystając proponuję przyjrzeć się bliżej wątkowi  PTSD (post-traumatic stress disorder, czyli syndrom stresu pourazowego) zawartemu w filmie.