me4health

Wzrok – coś znacznie więcej, niż zmysł widzenia. (część 2)

Wzrok pozwala nam często spojrzeć na świat w sposób, który daje nam nie tylko jasny ogląd sytuacji ale też więcej radości i zdrowia.

W drugiej części artykułu na temat wzroku i bogactwa możliwości, jakie oferuje skupiamy się na konkretnych technikach, które poprawiają samopoczucie i nasze zdrowie. Osoby, którym umknęła pierwsza część lub chcą odświeżyć sobie wcześniejsze treści, zapraszamy do pierwszego tekstu (link).

Joga dla oczu

Oczy, tak jak praktycznie każda część naszego ciała, potrzebują specjalnej troski i ćwiczeń poprawiających ich funkcjonowanie. Z pomocą przeciążonemu spojrzeniu przychodzi nic innego, jak specjalna forma jogi! Ćwiczenia możesz wykonywać praktycznie wszędzie, najlepiej kilkanaście razy dziennie, ważne natomiast, aby ciało było już uprzednio zrelaksowane. Oto kilka technik, dzięki którym Twoje oczy poczują się należycie zaopiekowane:

Ćwiczenie 1: Patrzenie w stronę słońca przez zamknięte powieki

Patrzenie w słońce przez zamknięte powieki o poranku ma już od dawna udowodnione właściwości prozdrowotne. Powinno to trwać od kilku do kilkunastu minut. Proces ten usprawnia produkcję witaminy D, zwiększa skupienie w ciągu dnia, reguluje wydzielanie hormonów i polepsza jakość snu. Do tego zalecamy dodać ćwiczenia: poruszaj głową na wszystkie strony (w dół, górę i na boki), tak, aby słońce dotarło do każdej części twarzy. Jeśli oczy będą łzawić, przysłaniaj oko, które eksponowane jest na intensywniejsze światło słoneczne. Co ważne, na zewnątrz nie musi być jasno i słonecznie, praktyka ta będzie również korzystna w pochmurny i deszczowy dzień.

Ćwiczenie 2: Kropka na ścianie

Umieść na wysokości oczu naklejkę z obrazem czarnej kopki o średnicy około 5cm. Oddal się od obrazka na metr. Obserwuj kształt głęboko oddychając do momentu, aż kropka w środku zacznie jaśnieć, a wokół niej postanie biała otoczka. Wówczas przenieś wzrok na ścianę lub inny obiekt. Powinieneś_aś dostrzec w tym miejscu białą kropkę.

 Ćwiczenie 3: Zaciskanie powiek

Weź głęboki oddech, przymknij oczy i napnij mięśnie twarzy i szyi. Zaciśnij z całej siły szczęki i powieki i wstrzymaj oddech na kilka sekund. Następnie zrób szybki wydech, w tym samym czasie otwierając oczy i wytrzeszczając je. Teraz otwórz usta szeroko i wydaj głośne westchnienie. Całą sekwencję powtórz trzy razy.

Po więcej ćwiczeń jogi dla oczu odsyłamy do artykułu szerzej opisującego ten temat tutaj.

Wspaniała zabawa, czyli puzzle i arteterapia

To, że puzzle i aktywności, takie jak rysowanie, malowanie i kolorowanie mogą być równie cenne dla dzieci, jak i dorosłych nie powinno już stanowić zaskoczenia. Badania pokazują, że układanie puzzli zwiększa sprawność intelektualną, ale również wpływa korzystnie na poczucie sprawczości, samoocenę, motywację i odczuwaną satysfakcję! Ważne, aby puzzle dopasowane były do możliwości rozwojowych i umysłowych osoby. Z kolei szeroko pojęta arteterapia, a szczególnie kolorowanie, łatwe i dostępne dla każdego, nie tylko rozwija zdolności manualne, pobudza wyobraźnię i kreatywność, ale także redukuje stres, relaksuje i pozwala ćwiczyć uważność.

Naukowe podejście do wzroku: Eye- tracking i trening Biofeedback

Eye-tracking i terapia EEG Biofeedback są najlepszym przykładem stosowania zmysłu wzroku zarówno do celów badawczych, jak i terapeutycznych. Eye- tracking, czyli śledzenie ruchu gałek ocznych (po polsku nazywane również okulografią) jest to technologia, która pozwala określić punkt skupienia wzroku osoby badanej na ekranie. Znajduje swoje zastosowanie w biznesie, bo umożliwia namierzyć najbardziej interesujące treści dla użytkownika. Jest także wartościowym narzędziem w psychologii -pomaga w diagnozie m.in. autyzmu i zaburzeń neurologicznych. Ponadto wykorzystywany jest w testach psychologicznych oraz stanowi cenną technikę w badaniach nad uwagą człowieka.

Z kolei trening EEG Biofeedback to rodzaj terapii, która za pośrednictwem specjalistycznego sprzętu pozwala śledzić zmiany fizjologiczne w organizmie człowieka w odpowiedzi na eksponowane treści. Aplikowane bodźce docierają do osoby badanej poprzez, oczywiście, zmysł wzroku. EEG Biofeedback Jest cennym narzędziem w diagnozie i terapii ADHD, autyzmu, stanów lękowych, depresji, a także zaburzeń koncentracji lub trudności w radzeniu sobie ze stresem. Osoba podłączona do urządzenia może w bezpiecznych warunkach rozpoznawać wpływ myśli i emocji na fizjologię i poziom skupienia, a także ćwiczyć kontrolę nad tymi aspektami. Jeśli zastanawiacie się, czy to rozwiązanie jest dla Was, zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami dotyczącymi tego wątku (np. tutaj). Skuteczność terapii EEG Biofeedback została udowodniona w licznych badaniach.

Jak dbać o wzrok, aby służył nam długo i efektywnie?

Wiemy już, w jaki sposób posługiwanie się wzrokiem może być pomocne nie tylko w wykonywaniu codziennych aktywności, ale również w dbaniu o zdrowie psychiczne i fizyczne. Aby móc korzystać z zalet zmysłu wzroku, kluczowe są podstawy. Oto lista nawyków, które pozwolą Wam zadbać o wzrok, tak, aby służył w zdrowiu, długo i szczęśliwie:

  1. Zdrowa dieta. Tu nie powinno być zaskoczenia – to, co wprowadzamy do naszego ciała, ma niezaprzeczalnie ogromny wpływ na jego funkcjonowanie. I tak, aby zadbać o wzrok, należy pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w kwas omega-3 (tłuste ryby, orzechy, oleje), witaminę A, C i E (większość warzyw i owoców, soja, płatki owsiane), cynk (mięsa, sery żółte, pestki dyni) oraz luteinę (żółtka jaj). Pamiętajmy także o piciu wody – często, ale małymi łykami. Spożywanie dwóch porcji warzyw i owoców dziennie i tłustych ryb dwa razy w tygodniu stanowi podstawę dbania o zdrowie oczu.
  2. Dobry sen. Wypoczynek dla oka, ale też niezbędne minimum dbania o zdrowie w ujęciu holistycznym. Pamiętajcie ograniczać światło niebieskie (płynące od urządzeń elektrycznych) przynajmniej na godzinę przed snem, dbać o regularność kładzenia się i wstawania. Warto również redukować stres wieczorną porą. Jakość snu polepszają intensywne ćwiczenia fizyczne w pierwszej połowie dnia i te relaksujące w drugiej.
  3. Odpoczynek od ekranów. Kiedy pracujesz na komputerze, pamiętaj o przerwach. Co godzinę lub dwie wstań od komputera na paręnaście minut i poruszaj całym ciałem. Co więcej, zalecamy na 20 sekund co 20 minut spojrzeć w dal na przynajmniej 20 metrów – szczególnie dobrze jest wyjrzeć przez okno. Idealną sytuacją byłoby, gdyby elementem widoku była zieleń i natura, to dodatkowo odpręży i wyciszy.
  4. Świeże powietrze i ruch. Ważne jest, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, ale również udać  się nawet na krótki spacer.

Jak dbać o wzrok na co dzień?

  • Osobny ręcznik do twarzy. Pozwoli to zadbać o higienę oczu i zminimalizuje ryzyko chorób i zakażeń.
  • Przyjazne dla oka kosmetyki. Warto zadbać o naturalny skład produktów, które mają styczność z okiem. Nie należy kłaść się spać w makijażu – ważne, aby zawsze zadbać o jego usunięcie przed snem.
  • Okulary przeciwsłoneczne. Ochrona przeciw promieniowaniu UVA i UVB to absolutna konieczność w dbaniu o zdrowie naszych oczu.
  • Regularne badania okulistyczne. Warto pamiętać o badaniu oczu przynajmniej raz do roku.
  • Ogranicz korzystanie z używek. Zarówno alkohol, jak i papierosy, a właściwie każda istniejąca używka, działa destrukcyjnie na wzrok i zdrowie oczu. Warto minimalizować ich spożycie, podziękują nie tylko oczy, ale całe ciało i dusza!
  • Domowe spa dla Twoich oczu. Na przykład delikatny masaż powiek górnych okrężnymi ruchami lub dolnych od środka na zewnątrz. Zalecamy także stosowanie okładów z ziół – rumianku, nagietka lekarskiego i szałwii lekarskiej. Takie kompresy mają właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i łagodzące.

Wzrok w pigułce – jak o niego zadbać i wykorzystać drzemiący w nim potencjał?

Zmysł wzroku to nie tylko narzędzie umożliwiające poznawanie otaczającej nas rzeczywistości, ale również istotny czynnik wpływający na nasze samopoczucie i zdrowie. Jest także wartościowym elementem komunikacji i budowania relacji międzyludzkich. Pomysłów na to, jak wykorzystać wzrok, aby ukoić ciało i duszę, jest wiele. Można oczy zamknąć, dać im odpocząć, jednocześnie pogłębiając oddech i odprężając umysł dzięki medytacji. Zbawiennie wpływa na nas także otaczanie się subiektywnie postrzeganym pięknem: naturą, ulubionymi kolorami i motywami. Aby zintensyfikować przyjemne doznania warto praktykować uważność i wdzięczność.

Wzrok i nasze zdrowie psychiczne i fizyczne podziękują nam również za detoks od ekranów, jogę dla oka oraz układanie puzzli oraz aktywności artystyczne. Dwa ostatnie przykłady usprawnią również  nasze funkcjonowanie intelektualne i ukoją nadwyrężone życiem codziennym nerwy. Wzrok może być także badany oraz wykorzystywany do oddziaływań terapeutycznych poprzez specjalistyczne urządzenia, np. EEG Biofeedback.

W celu zadbania o oczy polecamy m.in. jakościowy sen, zdrową dietę, spa dla oka, odpoczynek od ekranów, ruch i regularne badania okulistyczne. Jeśli występują zaburzenia wzroku lub całkowity brak dostępu do tego zmysłu, w ramach kompensacji następuje wyostrzenie innych zmysłów. Wiele osób doświadczających takich trudności akceptuje swoje położenie, nauczyło się w nim żyć. Natomiast jeśli Wy lub bliska Wam osoba doznaje w związku z tym m.in. obniżonego nastroju, nieprzyjemnych myśli, problemów w regulacji emocji, warto sięgnąć po pomoc specjalisty.

Więcej do odkrycia

Emocje

Twardziele nie płaczą, czyli rzecz o PTSD.

FacebookTweetPinLinkedInEmail Serial Idź przodem, bracie świętuje obecnie swoją popularność, z której korzystając proponuję przyjrzeć się bliżej wątkowi  PTSD (post-traumatic stress disorder, czyli syndrom stresu pourazowego) zawartemu w filmie.