me4health

Praca ważniejsza niż związek – czyli, jak warto inwestować swój czas i uwagę.

Praca ważniejsza niż związek – to bardzo często jeden z powodów, że ludzie trafiają na terapię. Taka obserwacja lub słowa partnera_rki często pozwalają zatrzymać się i zobaczyć – czy dobrze inwestuję swój czas i uwagę.

praca ważniejsza niż związek

W dzisiejszym wpisie przeczytasz o:

  1. Pracoholizm – to bardzo krótkoterminowa inwestycja
  2. Gdy praca jest ważniejsza niż związek – zagraża naszemu szczęściu
  3. Jak chronić związek, aby praca nie była ważniejsza niż związek?

Pracoholizm – to bardzo krótkoterminowa inwestycja

Długotrwałe doświadczanie sytuacji stresowych w pracy drenuje nasze zasoby energetyczne i odpornościowe, prowadząc po jakimś czasie do ich wypalenia i zwiększonej podatności na infekcje. Wsparcie ze strony partnera_ki może działać jako bufor zabezpieczający przed nadmierną eksploatacją. Partner_, którego kochamy to ogromna wartość. Sama obecność kochanej osoby – może relaksować, wyciszyć, a kojący masaż pomoże zregenerować ciało ;).

Krótkotrwały stres działa mobilizująco, długotrwały – występujący bez wytchnienia prowadzi do wyczerpania zasobów i braku adekwatnej reakcji.

Ludzie w związkach, które postrzegają jako satysfakcjonujące, w stresie w pracy nie ponoszą takich kosztów, jak osoby samotne lub w relacjach, w których nie czują się dobrze i bezpiecznie.

Partner_, którego kochamy i który nas wspiera jest niczym masażysta stóp baletnicy. Zrelaksuje, wyciszy, pomoże zregenerować ciało.

Pracoholizm może być nie tylko skutkiem dotychczasowych niepowodzeń w życiu, ale także do nich prowadzić lub na nie narażać. Pracoholik zazwyczaj zaprzecza przed samym sobą oraz otoczeniem społecznym, że ma problem w relacji z pracą, co jest źródłem konfliktów z partner_.

Ludzie, którzy mają za sobą historie nieudanych związków, mogą utrudniać budowanie kolejnego właśnie poprzez zdominowanie życia własnego – a potem partnera lub partnerki – pracą. Obciążenie nią ma usprawiedliwiać niemożność zajęcia się relacją i problemami domowymi.

Gdy praca jest ważniejsza niż związek – zagraża naszemu szczęściu

Kolejną przyczyną trudności w relacji mogą być problemy, trudności w pracy, które znacząco obniżają poczucie własnej wartości i sprawiają, że nie czujemy się atrakcyjnymi partnerami.

Kiedy dociskają nas w pracy możemy przejawiać dwie reakcje:

  • Nieświadomie przenosić złość i frustrację z szefa/współpracownika na partner_.
  • Dramatyczne zwątpienie w swoją atrakcyjność interpersonalną. Można się czuć nie dość „atrakcyjn_, nie dość odpowiedni_. W praktyce można szukać okazji do kłótni po to, aby przyczyną rozpadu związku nie był nasz brak atrakcyjności.

Jak chronić związek, aby praca nie była ważniejsza niż związek?

  • Traktujmy się partnersko. Obie osoby mają zarówno potrzeby bliskości w relacji, jak i samorealizacji. Należy unikać skrajnego podziału obowiązków.
  • Doceniajmy zawodowe osiągnięcia partnerów. Cieszmy się sukcesami partnerów i chwalmy ich.
  • Rozmawiajmy na bieżąco o problemach w pracy, ale dajmy sobie także przestrzeń na inne tematy. W rozmowach warto skupiać się na szukaniu rozwiązań, aby napędzać poczucie sprawczości.
  • Wspierajmy się w sytuacjach kryzysu zawodowego i motywujmy do działania. Przeżyjmy wspólnie chwile smutku i dajmy sobie czas na refleksje. Po tym czasie powinien nastać moment planowania działania i wcielania go w życie. Motywujmy partner_ do aktywnego radzenia sobie z problemami i wspierajmy.

Więcej do odkrycia