me4health

Relaksacja – zabierz emocje do spa

Relaksacja to sposób, aby podczas naszych codziennych wyzwań zadbać o odpoczynek i regenerację. Poznaj potężne sposoby wyciszania, odreagowywania i regenerowania się. Dziś podpowiadamy, jak się relaksować z dbałością o zdrowie psychiczne i fizyczne.

Relaksacja pomaga regulować nasze emocje

Relaksacja z wizualizacją to sposób na aktywowanie naszego układu przywspółczulnego odpowiadającego za regulację emocji. 

Układ przywspółczulny (parasympatyczny) rozluźnia organizm (uczucie odprężenia), dominuje w nocy, w odpoczynku i stanie psychicznego odprężenia, pomaga się zrelaksować.

Relaksacja – przykładowe sposoby

Przykładowe relaksacje: 

  • Bezpieczne Miejsce – daje szansę na spotkanie z Twoim wewnętrznym dzieckiem i poczucie, że otacza Cię spokój, bezpieczeństwo i błogość. Stworzenie tego miejsca pozwoli Ci się rozluźnić. A w stresujących sytuacjach będzie Twoją emocjonalną przystanią, w której poczujesz akceptację i rozluźnienie i zaopiekujesz się swoimi potrzebami. 
  • Silna kobieta – potężna praktyka dla kobiet, które chcą odnaleźć i poczuć swoją sprawczość. Masz w sobie dostęp do siły i energii, aby realizować to, czego pragniesz. Wsłuchaj się w słowa prowadzonej relaksacji i poczuj to wszystkimi zmysłami. 
  • Medytacja Zdrowia – Wodospad –  możesz doświadczyć stanu witalności i zdrowia w swoim ciele. Poczuj jak Twoje ciało wypełnia oddech, sprężystość i radość. Nasz stan psychiczny ma ogromny wpływ na kondycję fizyczną. To relaksacja, która wzmocni Twój organizm niezależnie od tego, czy doświadczasz objawów choroby.

Relaksacja z wizualizacją zajmuje zwykle około 30 minut. Często kojarzymy ją z dobrą formą rozluźnienia i wyciszenia przed snem jednak warto spróbować praktykować ją rano, aby zobaczyć, jak dobrze wpływa na nasze samopoczucie w ciągu dnia.

Jak przygotować się do relaksacji? 

Aby przygotować się do tej relaksacji:

  • zarezerwuj dla siebie 15 minut czasu
  • wybierz w ciągu dnia taki moment, w czasie którego nikt nie będzie Ci przeszkadzał 
  • możesz włączyć sobie cichutko muzykę (spokojne dźwięki)
  • relaksacji najlepiej doświadczać w pozycji z wyprostowanym kręgosłupem na leżąco lub na siedząco z zamkniętymi oczami
  • zachęcam, aby w czasie tego doświadczenia było Ci miło, ciepło i bezpiecznie – przykryj się kocem jeżeli czujesz, że tak będzie lepiej
  • nie spiesz się, pozwól sobie się zrelaksować, oddychaj głęboko – biorąc świadomy wdech i wydech, staraj się wypełniać instrukcje, które usłyszysz 
  • na koniec jeżeli uznasz, że masz ochotę zakończyć relaksację snem- pozwól sobie na to, pamiętaj jednak, aby nie stosować relaksacji jako formy środka nasennego. To może prowadzić do problemów ze snem. Wypróbuj też stosowanie relaksacji rano – zobaczysz jak pozytywnie zmieni się energia całego dnia.

Relaksacja pomaga być uważnym, bardziej spokojnym i radosnym

Zgodnie z badaniami procesów uważności (Goleman, 1988; Thurman, 1984) taka forma medytacji angażuje bardziej intuicyjne i bezpośrednie postrzeganie rzeczywistości, niż intelektualne i racjonalne. Uważność dokonuje zmiany naszej aktywności umysłowej ze zwykłej hiperreaktywnej do odprężonej emocjonalnie oraz bardziej wrażliwej na bodźce. Spokojniejszej, bardziej radosnej i pozytywnej.

Te 30 minut dziennie to sposób na to, aby nasz układ nerwowy miał szansę się zregenerować i wrócić do równowagi po czasie stresu i wytężonej aktywności. To takie spa dla zmęczonej codziennością głowy. 

W gabinecie pracujemy z Klientami metodami mindfulness, prowadzimy treningi relaksacyjne, wysyłamy również nasze autorskie nagrania do pracy własnej. Jeśli szukasz takiego wsparcia – napisz do nas na adres [email protected] lub umów się na wizytę na stronie. Tutaj znajdziesz link.

Więcej do odkrycia