me4health

Zen to done – jak działać na spokojnie…

Zen to done to sposób na to, aby planować swoje działania i wykonywać je prościej, z mniejszym wysiłkiem i większym spokojem.

Zen to done

Jak podpowiada Leo Babut twórca bloga zenhabits ta metoda daje więcej lekkości w działaniu i niweluje poczucie przytłoczenia.

Zen to done – jak to działa?

Jak w swój sposób działania wprowadzić Zen❓


➡️ Gromadzenie – zacznij od tego, aby wybrać zeszyt/kalendarz lub stworzyć plik, w którym wypiszesz wszystkie tematy, które wymagają Twojej uwagi. Zapisz w punktach wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Zarówno sprawy zawodowe, jak i te dotyczące relacji, czy nawet drobne zadania domowe do wykonania w 5 minut. To odciąży Twoją głowę z pamiętania o wszystkim 🙂


➡️ Przetwarzanie – przyporządkuj zadania do kategorii:
🎯Teraz – jeśli dana sprawa zajmie Ci mniej niż 2 minuty – zajmij się nią od razu
🎯Później – czynność zajmie więcej niż 2 minuty? Wyznacz i zapisz datę, kiedy się nią zajmiesz
🎯Zostaw – nie wiesz, jak się za coś zabrać? Zapisz datę, kiedy będziesz mieć przestrzeń, aby przemyśleć, jak zająć się daną sprawą.
🎯Deleguj – czujesz, że ten temat możesz przekazać do zrobienia komuś innemu – nie czekaj tylko przekaż danej osobie, co jest do zrobienia
🎯 Usuń – a może ta sprawa nie jest ważna, ani pilna i nie wymaga zajęcia się nią? Usuń ją ze swojej listy bez żalu 😉


➡️ Działanie – nawet perfekcyjnie przygotowany plan nie ziści się jeśli nie podejmiesz działania. To kluczowe 🙂 daj sobie jednak przestrzeń, aby rzeczywiście w skupieniu zająć się jedną rzeczą na raz – wyłącz powiadomienia w telefonie/komunikatorach i nawet jeśli ktoś podczas realizacji zadania będzie chciał zająć Ci “chwileczkę” poproś, aby przyszedł, gdy skończysz daną czynność. Możesz też spróbować techniki Pomodoro, która pomaga zaplanować czas na skupienie na efektywnej pracy. Nie zapominaj również o przerwach i nagrodach dla siebie za wykonanie zadania. To wzmacnia motywację ale pozwala też być dla siebie dobrym i słuchać własnych potrzeb. A to daje spokój i radość.

Planując i wykonując zadania z większym spokojem, czas uważnej pracy w skupieniu przeplatając przerwami i nagradzając siebie za pracę w skupieniu wprowadzisz do swojego życia zdrowe, wspierające nawyki, które dadzą solidne podstawy Twoim zdrowym nawykom i rytuałom.

Więcej do odkrycia

Emocje

Twardziele nie płaczą, czyli rzecz o PTSD.

FacebookTweetPinLinkedInEmail Serial Idź przodem, bracie świętuje obecnie swoją popularność, z której korzystając proponuję przyjrzeć się bliżej wątkowi  PTSD (post-traumatic stress disorder, czyli syndrom stresu pourazowego) zawartemu w filmie.