me4health

Dobry związek – 7 składników satysfakcjonującej relacji

Dobry związek o to nie magiczna mikstura szczęścia. Ciężko jest stworzyć przepis na dobry i długotrwały związek. Ośmielimy się nawet rzec, że jest to niemożliwe. To, co natomiast bliższe rzeczywistości, to poszukiwanie składników, na które składa się wystarczająco dobra i satysfakcjonująca relacja romantyczna.

Jeśli by owe składniki przeanalizować, a następnie starać się wdrożyć w życie, można stworzyć naprawdę solidny fundament spełniającej relacji. Elementów jest tylko (albo AŻ!) siedem, ale każdy z nich jest złożony i wymagający podjęcia wysiłku. Czy jesteście na ten wysiłek gotowi? Mamy nadzieję, że tak. Zachęcamy do zapoznania się ze składnikami dobrego i satysfakcjonującego związku.

Dobry związek dojrzewa przez autentyczne zainteresowanie ukochaną osobą

W jakim stopniu znasz swoją ukochaną osobę? Co lubi oglądać, co lubi czytać? Z kim ze swojej rodziny dogaduje się najlepiej lub jaki teraz projekt realizuje w pracy? Aby budować zdrową, przepełnioną miłością relację, należy zacząć od podstaw –znać drugą połówkę. A na pewno starać się ją poznać, dbać o to, aby okazywać jej żywe zainteresowanie i uwagę. Nie chodzi tutaj o zdobywanie informacji, tak, jak na pierwszych spotkaniach, kiedy chłonie się wiedzę o ukochanym_ej.

Ważne, aby te wiedzę na bieżąco aktualizować, nieważne, czy minął rok, miesiąc, czy 25 lat. Uaktualnianie wiedzy na temat partnera_ki – poznawanie perspektywy, podejścia do ważnych spraw – buduje i umacnia bliskość. Aby rozwijać tę sferę związku warto zadawać otwarte pytania na temat różnych obszarów życia ukochanego_ej.

Dbanie o dobry związek to porozumiewanie się

W jaki sposób rozmawiasz z partnerem_ką? Mówisz o swoich uczuciach, czy dopytujesz o jej_jego przeżycia? Jak nazywasz swoje potrzeby? Czy wyrażasz się z szacunkiem i troską? Często mamy skłonność do bycia surowymi wobec naszych drugich połówek, okazywać mniej ciepła i wyrozumiałości niż osobom obcym. John Gottman, okrzyknięty guru badań na temat miłości, uważa, że istnieje tzw. współczynnik miłości, który jego zdaniem wynosi 1/5.

Oznacza to w skrócie, że na jeden nieprzyjemny komunikat do partnera_ki przypadać powinno pięć pozytywnych. Negatywny komentarz oznacza tutaj niekonstruktywną, krzywdzącą krytykę. Komunikowanie tego, co nie pasuje w związku, nawet jeśli dotyczy zachowania drugiej osoby, jest zawsze ważne i potrzebne i nie należy się od tego wzbraniać. W porozumiewaniu się między partnerami ważna jest również znajomość własnych potrzeb i potrzeb drugiej połówki. Dzięki wiedzy na temat tego, czego się chce i czego chce partner_, łatwiej jest dążyć do wspólnego celu i rozwijać relację w dobrym kierunku.

Dobry związek wymaga czasu i uwagi

Aby związek był dobry i zdrowy, ważna jest więź, która opiera się na uczuciu przyjaźni. Wspólny czas jest jednym z niezbędnych składników, który pozwala przyjaźń tę wzmacniać i pielęgnować. Bez niego ciężko mówić o budującym i spełniającym związku. Szczęśliwe pary poświęcają sobie uważny czas przynajmniej 5 godzin w tygodniu.

Warto tworzyć wspólne rytuały, np. wyjście do restauracji co piątek, wspólne uprawianie sportu. Niech to będzie czas pozbawiony rozpraszaczy, jak ekrany lub inni ludzie. Podczas tego czasu ważnym jest, aby okazywać uwagę i zainteresowanie partnerowi lub partnerce. Zwracanie się w stronę partnera_ki jest fundamentem bliskości emocjonalnej.

Jeśli ukochana osoba pragnie Ci coś pokazać, co jest dla niej ważne (a dla Ciebie może być nieistotne) warto oderwać się od tego, co robisz i okazać czułą uwagę. Uśmiechnąć się, dopytać. Jest to bardzo zniuansowany element dbania o relację na co dzień. Nie wymaga spektakularnych gestów, wydawania pieniędzy, a zainteresowania, uważności i entuzjazmu wobec partnera_ki.

Wdzięczność i pozytywne nastawienie

Badania pokazują, że im bardziej doceniamy i jesteśmy wdzięczni za to, co mamy  i czego doświadczamy, tym więcej radości doświadczamy. To samo tyczy się bliskiej relacji. Wyrażanie wdzięczności i formułowanie komunikatów, w których szczerze dziękujemy nawet za jakąś błahostkę – zrobienie herbaty, odebranie paczki w paczkomacie – buduje i scala związek. Niezwykle istotne jest także pozytywne nastawienie wobec ukochanej osoby. To chyba znany nam wszystkim przypadek -kiedy partner_ka na początku relacji prawi komplement, jesteśmy rozpromienieni i dumni. Ale jeśli po kilku latach związku usłyszymy ten sam komunikat, skłonni jesteśmy przyjąć go w sposób obojętny lub sceptyczny.

Badania pokazują, że osoby, które pozytywne komunikaty ze strony partnerów postrzegają jako wspierające, budujące i przyjemne, byli w związku szczęśliwsi. Zatem w zdrowej relacji nie chodzi tylko o kierowanie przyjemnych komentarzy w stronę partnera_ki, ale również o to, jak druga osoba to zinterpretuje i na jakie treści jest bardziej wyczulona. Co jest bardziej skłonna usłyszeć. Jeżeli pomijamy miłe i czułe komunikaty, naturalnym jest, że uwypuklamy te, których słyszeć nie chcemy, a wtedy jakość związku spada.

Podziw i sympatia

Chyba każdy z nas zna to przyjemne uczucie – ekscytację pomieszaną z dumą i satysfakcją – kiedy druga osoba nas chwali. Nie powinno zatem dziwić, że w związku romantycznym obecność przyjemnych słów z ust drugiej połówki, a co za tym idzie doświadczanie przyjemnych emocji, jest niezbędne do wzmacniania relacji. Docenianie, podziwianie i prawienie komplementów jest niezwykle ważnym i efektywnym narzędziem do dbania o relację, ale także do okazywania czułości i miłości partnerowi lub partnerce. Ale nie tylko słowa się liczą, ale również pielęgnowanie sympatii  i miłości w sobie samym. Warto zadawać sobie pytanie (szczególnie podczas kłótni) „Co cenię sobie w ukochanej osobie?”. Pomaga to łagodzić napięcie w konflikcie, ale również umacnia pozytywne uczucia i przypomina, dlaczego wybraliśmy właśnie tę osobę.

Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów

Istnieje bardzo błędne przekonanie, że dobry związek to ten pozbawiony konfliktów. Nic bardziej mylnego! Konflikt to spotkanie dwóch punktów widzenia na konkretny temat, a jego celem jest wypracowanie konsensu. Bardzo często mylony jest z kłótnią, która opierając się na nieprzyjemnych emocjach, jak złość, irytacja, nierzadko prowadzi do agresji – obrażenia, dotknięcia drugiej osoby. Zatem główną różnicą pomiędzy oboma zjawiskami jest cel – w konflikcie konstruktywny, służący znalezieniu satysfakcji obu ze stron. W kłótni destrukcyjny, skupiony na „eliminacji” przeciwnika. Aby konflikt służył znalezieniu dobrego rozwiązania dla każdego z partnerów warto wiedzieć, jak go rozwiązywać.

Kluczowymi składowymi są: znajomość własnych potrzeb (czego właściwie potrzebuję?),  świadomość emocji towarzyszących danej sytuacji oraz jasno sprecyzowane oczekiwania względem drugiej osoby. Działa to w dwie strony – powinniśmy być otwarci i ciekawi tych samych elementów, ale z perspektywy partnera_ki. Ważny jest spokojny ton, opanowanie i ciągła świadomość celu – nie „zniszczenie” ukochanej osoby, ale wypracowanie spełniającego naszą dwójkę rozwiązania. Cenną na wagę złota będzie wówczas otwartość na różne propozycje i umiejętność prowadzenia konstruktywnego dialogu.

Wspieranie ukochanej_ego w pasjach i dążeniach

Jako ludzie wciąż samorealizujemy się. Każdy z nas ma jakieś pasje, aspiracje, ambicje, na których nam bardzo zależy i do których dążymy. Niezwykle istotne w tym procesie jest otrzymywanie wsparcia. Aby związek kwitł i się rozwijał, ważne, żeby wsparcie to zapewniali sobie partnerzy. Trudno jest budować relację, kiedy druga połówka nie szanuje naszych dążeń bądź je bagatelizuje, wyśmiewa. Ciężka do przyjęcia jest również zupełna ignorancja i unieważnianie tego, co dla nas ważne. Dlatego niezwykle cennym jest okazywać uznanie dążeniom naszej drugiej połówki. Istotnym jest także, aby w tych dążeniach drugą połówkę umacniać. Wtedy między partnerami rośnie poczucie zaufania, a także szansa na zrealizowanie swojego potencjału. Oczywiście współtowarzyszenie w spełnianiu marzeń i celów musi być zgodne z wartościami i przekonaniami drugiej połówki. Warto zatem na bieżąco wartościować, to, co ważne dla nas samych.

Dobry związek – sielanka, czy droga przez mękę?

Jak widzicie, budowanie dobrej i satysfakcjonującej relacji romantycznej to naprawdę ciężka praca. Można by pomyśleć, że wystarczy zakochać się  z wzajemnością (co już na tym etapie jest dużym wyzwaniem) i być kompatybilnym. Później jakoś to będzie. Otóż związek wymaga ciągłej uważności, czasu i zaangażowania. Aby był piękny i się rozwijał, partnerzy muszą być sobą nieustannie zainteresowani i chętni do aktualizacji informacji o sobie nawzajem. Ważna jest umiejętność komunikowania się i wyważenia pozytywnych i negatywnych komunikatów, przy czym kluczowe jest, aby tych drugich było jak najmniej. Nie ma dobrego związku, bez czasu na jego budowanie.

Dlatego należy zawsze wygospodarować minimum 5 godzin w tygodniu na uważne spędzanie czasu z drugą połówką. Cennym jest, aby okazywać wdzięczność za drobne elementy czułości i oddania, a także, aby nastawiać się wobec partnerki lub partnera pozytywnie. Nie strońmy od podziwu i komplementów dla ukochanej osoby, a z konfliktem radźmy sobie tak, aby go rozwiązać, a nie zaostrzyć. Nie zapominajmy o niezwykle ważnym elemencie – bądźmy blisko i umacniajmy ukochaną osobą w jej dążeniach. Wtedy nie tylko będzie to budujące dla tej osoby i łatwiej będzie jej zrealizować własny potencjał, ale również umocni związek.

Zatem, odpowiadając na pytanie zadane w tytule akapitu – dobry związek to ani sielanka, ani droga przez mękę. To dobra, wspierająca, satysfakcjonująca relacja. Co więcej, jest ona tak ważna, że wymaga dbałości i zaangażowania, aby się rozwijała. Ale w naszym odczuciu nie ulega wątpliwości, że naprawdę warto.

Więcej do odkrycia