me4health

Elastyczność psychiczna i akceptacja trudności – technika „Chociaż…to mimo wszystko”

Elastyczność psychiczna pomaga nam budować poczucie własnej wartości i uczyć się akceptować rzeczywistość, nie zawsze łatwą i przyjemną. Dzięki wyrozumiałemu dialogowi z samym _ą sobą łatwiej jest uznać życie takie, jakim jest, przy jednoczesnym docenieniu swojego Ja.

elastyczność psychiczna

Aby nauczyć się takiego dialogu warto wiedzieć dlaczego ma taki pozytywny wpływ, a taże poćwiczyć konkretne techniki, które pomogą zmienić ton dialogu wewnętrznego. W dzisiejszym wpisie piszemy jak to zrobić. Przeczytacie o:

  1. Wartość podstawowa – niepodważalna prawda o sobie
  2. Technika „Mimo wszystko”
  3. Jak brzmi elastyczność psychiczna?
  4. Ćwiczenie „Chociaż…to mimo wszystko….”
  5. Technika „Mimo wszystko” każdego dnia

Wartość podstawowa – niepodważalna prawda o sobie

Ważne, aby podkreślić, że doznawanie przykrych emocji w różnych kontekstach często jest naturalne i uzasadnione. Mamy prawo czuć złość, smutek, poczucie winy, czy nawet wstyd, jeżeli nasze przeżycia wynikają z kontekstu. Różni się to od ogólnego złego samopoczucia odnośnie siebie samego _ej, które jest zakrzywione i nierealistyczne. Czym innym jest powiedzenie sobie, że nie mam jeszcze wystarczających umiejętności do tej pracy, a czym innym, że na nią nie zasługuję, bo jestem „niewystarczającym człowiekiem”. Można osądzać własne zachowania i zdolności, ale nie należy kwestionować swojej wartości – ona zawsze jest niepodważalna, niezależnie od okoliczności.

Technika „Mimo wszystko”

Autor „Jesteś kimś więcej, niż myślisz” Glenn R. Schiraldi stworzył interesującą technikę, która pozwala uznać niesprzyjające okoliczności przy jednoczesnym zachowaniu szacunku do samego _ej siebie. Polega ona na dostrzeżeniu i zaakceptowaniu tego, co trudne i nieprzyjemne, przy jednoczesnym zauważeniu własnej wartości i zasobów. Jest to odpowiedź, która wzmacnia nasze poczucie własnej wartości poprzez oddzielenie jej od czynników zewnętrznych. Polega ona na zastąpieniu myśli „Ponieważ…to……” (np.  „ponieważ nie dostałem _am pracy, to jestem nic nie wart _a”) na „Chociaż….. to mimo wszystko……”.

Jak brzmi elastyczność psychiczna?

Taki zrównoważony dialog wewnętrzny wygląda następująco:

Chociaż (okoliczność zewnętrzna) to (stwierdzenie potwierdzające wartość). Możemy się przyjrzeć przykładowi:

„Chociaż nie dostałem tej pracy, to moja determinacja i rzetelność pozwoli mi znaleźć inną.”

Można też używać sformułowań bardziej ogólnych i niepodważalnych w najmniejszym stopniu. Mogą nimi być:

– „wciąż mam dużą wartość”

– „jestem ważną i wartościową osobą”

– „moja wartość się nie zmienia, jest stała i bezgraniczna”.

Ćwiczenie „Chociaż…to mimo wszystko….”

Znajdź partnera lub partnerkę który _a wykona z Tobą to ćwiczenie. Poproś, aby mówił _a o Tobie różne negatywne rzeczy – nieważne, czy zgodne z prawdą czy nie. Niech to będzie cokolwiek, co przyjdzie mu / jej do głowy, np.:

– „jesteś głupi _a”

– „na niczym się nie znasz”

 – „wkurzasz mnie i nie chce mi się Ciebie słuchać”

Wiemy, że nie jest to łatwe, że może Ci się zrobić przykro i niekomfortowo. Spróbuj to wytrzymać. W końcu to tylko ćwiczenie, a osoba, którą wybrałeś, na pewno nie chce sprawić, żebyś się źle czuł _a. Jedynie wykonuje Twoje polecenie. Spróbuj na te komunikaty odpowiedzieć metodą ‘’Chociaż …. To mimo wszystko……” Możesz , np. odpowiedzieć „Chociaż czasem czegoś nie wiem, to mimo wszystko jestem kompetentny _a w innych dziedzinach i moja wartość się nie zmienia”.

Elastyczność psychiczna każdego dnia

  1. Przez najbliższy tydzień znajdź sytuacje, które mogą osłabiać Twoje poczucie własnej wartości.
  2. Sformułuj stwierdzenia „Chociaż…., to mimo wszystko” dla każdej z nich. Dobrze, abyś poświęcił _a temu wydarzeniu nawet jeszcze trochę więcej uwagi. Przyjrzyj się całej sytuacji, w której Twoje poczucie własnej wartości się zachwiało i zaobserwuj swoje emocje. Następnie, po sformułowaniu stwierdzenia „chociaż, to mimo wszystko” zwróć uwagę, co zmieniło się Twoim przeżywaniu siebie i tej sytuacji. Jaki efekt to wywołało? Czy zrobiłeś _aś potem coś inaczej, niż normalnie?
  3. Możesz stworzyć specjalnie  w tym celu tabelkę, która ułatwi śledzenie sytuacji i obserwację skutków Twoich działań. Powodzenia!

Więcej do odkrycia

Emocje

Dlaczego po dopaminowym haju czujemy się źle?

FacebookTweetPinLinkedInEmail Czyli neuropsychologia zjazdu dopaminowego „Omne animal triste post coitum” – każde zwierzę smutne po akcie, mawiał Arystoteles. Maksymę tą możemy jednak odnieść do szerszego