Wizyta u psychologa często budzi lęk. Czujesz, że nie radzisz sobie tak, jak dawniej, że potrzebujesz pomocy. Jednak coś Cię blokuje. Myślisz: co sobie o mnie pomyśli, jak mnie oceni, może moje problemy nie są takie ważne, aby rozmawiać z psychologiem, może mnie wyśmieje? Jeśli masz pytania i zastanawiasz się, o co zapyta Cię psycholog – to dobre miejsce, aby rozwiać Twoje wątpliwości.
Jakie pytania zada mi psycholog?
Dobrym sposobem na przygotowanie się do wizyty jest zastanowienie się i zapisanie sobie odpowiedzi na pytania, które zada Ci psycholog:
- Coś o sobie – ile masz lat, jak wygląda Twoja codzienność i relacje? Czy masz bliskie osoby, którym ufasz?
- Jak jest teraz? Jak się czujesz na co dzień? Co Ci przeszkadza lub czego Ci brakuje?
- Jak często czujesz te emocje, które mi przeszkadzają? W jakich sytuacjach?
- Od kiedy je czujesz?
- Co działo się w Twoim życiu zanim zaczęły się Twoje dolegliwości?
- Czy to pierwszy moment, kiedy tak się czujesz? A może w przeszłości już pojawiały się takie emocje?
- Jak sobie radzisz z tym, czego doświadczasz? Jakie to ma konsekwencje na to, jak funkcjonujesz na co dzień?
- Czy masz jakieś przewlekłe choroby? Czy przyjmujesz jakieś leki na stałe?
- Jakie są Twoje oczekiwania wobec psychologa?
- Jakie masz pytania, wątpliwości, obawy?
Pamiętaj, że spotkanie z psychologiem to nie wywiad, ale rozmowa. Pytania, które wymieniłam padają najczęściej i pozwolą lepiej zrozumieć Twoją sytuację oraz zobaczyć problem w szerszym kontekście. Jeśli cokolwiek podczas wizyty wzbudzi w Tobie ciekawość lub wątpliwości – powiedz o tym, a Psycholog postara Ci się wszystko wyjaśnić.
Jak się przygotować do pierwszej sesji terapeutycznej online?
Spotkanie z psychologiem online to możliwość rozmowy o Twoich problemach i celach w komfortowej przestrzeni, którą znasz i w której czujesz się bezpiecznie. Bez stresu związanego z dojazdem, parkowaniem, wygospodarowaniem dodatkowego czasu, aby zdążyć ze wszystkimi obowiązkami. To Twój czas i możesz zadbać o to, aby minął Ci jak najbardziej komfortowo.
- Przygotuj sobie ulubiony napój, herbatę w ulubionym kubku, wodę z cytryną, sok, coś co lubisz i co pomoże Ci komfortowo opowiadać o sobie biorąc łyk ulubionego napoju, gdy poczujesz taką potrzebę.
- Znajdź takie miejsce do rozmowy, w którym będzie Ci wygodnie. Nie musisz siedzieć przy biurku. Równie dobrze sprawdzi się kanapa czy ulubiony fotel.
- Weź coś do notowania – warto zapisać te najważniejsze myśli, czy emocje, które się pojawią, aby na spokojnie móc wrócić do nich po sesji.
- Sprawdź czy działają sprawy techniczne – połączenie internetowe, wybrany komunikator, połączenie internetowe, kamerka, głośniki, słuchawki, żeby nie tracić na to czasu w trakcie sesji.
- Zadbaj o prywatną przestrzeń tak, aby swobodnie opowiadać o swoich potrzebach i aby nikt z domowników Ci nie przeszkadzał.
To Twój czas i Twoja przestrzeń, do której zapraszasz osobę, która chce Ci pomóc i będzie Cię wspierać. Jeśli masz obawy przed pierwszą wizytą pamiętaj, że celem psychologa jest jak najlepiej zrozumieć Twoje wyzwania, problemy i obawy i to, na czym mu zależy to Twój komfort, poczucie bezpieczeństwa i wsparcia.
Pierwsza sesja u psychologa to pierwszy krok do pozytywnej zmiany
Konsultacja psychologiczna, sesja psychoterapii to przede wszystkim pełen empatii i chęci zrozumienia dialog. To bezpieczne miejsce w którym budowane jest poczucie zaufania. Przestrzeń, gdzie budowane są dobre i wspierające emocje.
To jest czas dla Ciebie, gdzie głównym celem jest zrozumienie, jak się czujesz i jak można sprawić, abyś miał/a poczucie że wspólnie zmierzamy do dobrostanu. Ty jesteś ekspertem od siebie samego, a psycholog posiada wiedzę, zna techniki i metody, aby Ci pomóc.
Jeśli zastanawiasz się, czy to właściwy moment, aby spotkać się z psychologiem – zerknij też do naszego wpisu Kiedy warto skorzystać z pomocy Psychologa?
Psycholog to powołanie, nie tylko profesja
Psychologowie, którzy pracują w me4health respektują zasady Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, co gwarantuje Ci nastawienie podczas rozmowy na jak najlepsze zrozumienie Twoich problemów i potrzeb.
Pamiętaj, że to co powiesz w Gabinecie zostanie w tej bezpiecznej przestrzeni, otoczone zrozumieniem, wsparciem i troską. Twoje problemy będą wysłuchane z empatią i dostrzeżone jako ważne. A narzędzia pracy dobrane tak, aby możliwie szybko poprawić Twoje samopoczucie i wprowadzić pozytywne zmiany w Twoim życiu.
Psycholog nie będzie Cię oceniać, ale będzie aktywnie słuchać służąc swoim zaangażowaniem i wiedzą nabytą przez lata zdobywania kompetencji i pracy z Klientami.