Uważność to umiejętność odczuwania bodźców, obecność w momencie tu i teraz bez wybiegania w przyszłość i rozpamiętywania przeszłości. Spacer zmysłów to sposób, żeby zatrzymać się w codziennym biegu i odzyskać radość obecności.
Technika spaceru zmysłów mimo, że wydaje się eteryczna to bywa podobno rekomendowana jako sposób przywracania ostrości uwagi dla snajperów szykujących się do strzału. Okazuje się zatem, że to nie tylko forma relaksu, ale również sposób na ostrzenie naszych możliwości koncentracji.
Pamiętajmy jednak, że spacer zmysłów nie wymaga tak ekstremalnych okoliczności 🙂 Możemy go stosować jako sposób na odpoczynek po męczącym dniu, formę przywrócenia ostrości myślenia, gdy stres będzie przejmował nad nami kontrolę, ale również jako formę ćwiczenia uważności po prostu czerpiąc z tego przyjemność.
Jak wybrać się na spacer zmysłów?
5 – zauważ pięć rzeczy
Czerwone krzesło, kwieciste zasłony, kubek, stół, komputer. Cokolwiek – byle tych rzeczy było dokładnie 5. Po prostu zauważ pięć rzeczy.
4 – poczuj cztery rzeczy
Poczuj dotyk. Ubrania, skarpetek na stopach, dotyku nogi do podłogi, oparcia krzesła. Poczuj dotyk na swoim ciele i nazwij te wrażenia.
3 – usłysz trzy rzeczy
Każda przestrzeń ma jakieś dźwięki. Usłysz 3. To mogą być odgłosy ulicy, klatki schodowej, albo śpiewających ptaków. Gdy skupisz się na tym, aby usłyszeć 3 dźwięki Twój dialog wewnętrzny będzie musiał ucichnąć.
2 – poczuj zapach dwóch rzeczy
Kawa? Perfumy? Pranie? A może specyficzny zapach danego miejsca? Jakie zapachy czujesz? Wybierz dwa z nich.
1 – poczuj jeden smak
Nie tylko, gdy jemy, czujemy smaki. To może być pasta do zębów, może być smak kawy po oblizaniu ust, jeśli niedawno ją piłaś/łeś. Nazwij cokolwiek, co czujesz w ustach.
Czy musimy wracać z tego spaceru?
Spacer zmysłów to technika, której wykonanie w całości wymaga skupienie na niej, wyklucza zatem inne aktywności. Warto jednak potraktować ją również jako podpowiedź i formę treningu. Zwykle jesteśmy skupieni na doświadczaniu świata dominującym zmysłem, jakim zwykle jest u nas wzrok. Spacer zmysłów podpowiada, że również np. podczas pracy możemy postarać się poczuć, jak nasze palce dotykają klawiatury. Gdy jemy posiłek nie tylko czuć jego smak i zapach, ale również zwrócić uwagę na to jaką teksturę ma posiłek. Takie „krótsze wycieczki” zmysłów mogą się okazać odświeżające. A nowe wrażenia być może dadzą nam na tyle dużą przyjemność, że będziemy częściej skupiać uwagę na tym, jakie wrażenia płyną z naszego ciała.