me4health

Rozwój osobisty – konkretne narzędzia, które pomogą Ci wprowadzać zmiany, w zgodzie ze sobą

Rozwój osobisty to droga, nie cel. Dziś zbieramy wiele narzędzi porządkując je w niezbędnik, który może pomóc uporządkować kroki i zaplanować podróż, której celem jesteś Ty.

rozwój osobisty

W dzisiejszym wpisie przeczytasz:

  1. Rozwój osobisty – czy każdy dzień może być początkiem nowego roku?
  2. Od czego zacząć, aby krok po kroku dążyć do swojego celu?
  3. Rozwój osobisty to nie punkt dojścia, to radość z drogi, którą idziesz
  4. No dobrze, ale co ja mam z tym zrobić?

Rozwój osobisty – czy każdy dzień może być początkiem nowego roku?

Pamiętaj, że nikt przypadkiem nie wszedł na Mount Everest. Dlatego najpierw potrzebujesz mieć w sobie zgodę, przekonanie, decyzję, że chcesz zobaczyć w jakim miejscu jesteś, ale też dokąd chcesz dojść.

Opis tego, jak możesz rozpocząć „nowy rok” niezależnie od tego czy mamy wrzesień, listopad czy styczeń znajdziesz w tym wpisie.

Pamiętaj, że każdego dnia, niezależnie od tego jaka jest godzina czy pogoda możesz decydować o tym, jakim swoim myślom dasz energię i uwagę. Masz też wpływ na to, jak zadbasz o siebie i jak się zachowasz.

Od czego zacząć, aby krok po kroku dążyć do swojego celu?

Dobrymi narzędziami do zwizualizowania i utrwalenia sobie, dokąd chcę dążyć jest Mapa Marzeń. Kolejne z nich to lista „to do vs to feel”.

Rozwój osobisty to nie punkt dojścia, to radość z drogi, którą idziesz

W książce Atomowe nawyki Jamesa Cleara najbardziej inspirujący jest fragment, w którym autor wyraźnie podkreśla, że kluczem nie jest wypełnianie listy nawyków dobrych dla wszystkich i na wszystko. Jako moment prawdziwej zmiany wskazuje to, kiedy dbanie o siebie, bycie efektywnym i sprawczym zaczyna nam sprawiać przyjemność. I sama droga nas cieszy. Szczęscie daje nam zdrowy i witalny styl życia, nie zaliczenie wszystkich punktów z listy.

Jak w zdrowy sposób planować i działać w zgodzie ze swoimi emocjami przeczytasz w artykule o metodzie Zen To Done.

Wiele osób skutecznie pracuje również z afirmacjami. O tym jak je tworzyć i jak z nich korzystać, aby był wspierające i skuteczne przeczytasz tutaj.

Tzw. „game changerem”, trampoliną do odzyskania energii często okazuje się również zmiana tego, jak zaczynasz dzień. O dobrym poranku przeczytasz tutaj.

No dobrze, ale co ja mam z tym zrobić?

Niezależnie od tego, o której godzinie i jakiego dnia czytasz ten wpis – daj sobie czas i uwagę. To może być 5 minut na początku, albo nawet 2 minuty.

Zadaj sobie pytanie „jak ja się teraz czuję?” w tej sytuacji, miejscu, okolicznościach? O czym są te emocje? Czego mi brakuje albo za co w moim życiu jestem najbardziej wdzięczna.

A potem przeczytaj post jeszcze raz i wybierz konkretne narzędzia, które pomogą Ci być na co dzień w zgodzie ze sobą :).

Więcej do odkrycia

Emocje

Twardziele nie płaczą, czyli rzecz o PTSD.

FacebookTweetPinLinkedInEmail Serial Idź przodem, bracie świętuje obecnie swoją popularność, z której korzystając proponuję przyjrzeć się bliżej wątkowi  PTSD (post-traumatic stress disorder, czyli syndrom stresu pourazowego) zawartemu w filmie.